BNC Kurulumu

Çoğu shell şirketleri siz hesabınızı açtırdığınızda BNC ‘yi sizin yerinize kurarlar. Eğer sisteminizde BNC kurulu değilse seçebileceğiniz iki yol var. Birincisi ve en kolayı, eğer sisteminiz bncsetup veya bncinstall komutuyla BNC kurabiliryorsa bu yolla BNC kurmak. İkinci ve uzun yol ise sisteminiz bncsetup veya bncinstall komutlarını desteklemiyorsa hesabınıza kendiniz BNC kurulum dosyasını yollamak ve kurmak. İlk Yol:

 1. bncsetup yada bncinstall komutunu yazın. (shelliniz hangisi çalıştırıyorsa)
 2. BNC kurulum ekranı karşınıza gelecektir ve bazı açıklamalar gösterilecektir. tab veya yön tuşlarını kullanarak "OK" butonuna basın.(Fareyi kullanmayın!!!)
 3. BNC ‘ye hangi porttan bağlanacağınızı seçin ve yazın.(Girebileceğiniz en düşük ve en yüksek port size bildirilecektir)tab veya yön tuşlarını kullanarak "OK" butonuna basın.
 4. Aynı anda kaç tane kullanıcının BNC ‘ye bağlantı sağlayabileceğini yazın ve "OK" butonuna basın.
 5. Kullanıcıların BNC ‘ye bağlandıklarında kullancakları şifreyi girin ve "OK" butonuna basın.
 6. Admin(Supervisor) şifrenizi girin(bu şifre bir önceki ekranda girdiğiniz şifre ile aynı olmasın) ve "OK" butonuna basın.
 7. Konfigürasyon dosyasında şifrelerin gizlenmiş(encrypted) olarak yazılıp yazılmayacağını seçin ve "OK" butonuna basın.
 8. Hangi IP adresine sahip kullanıcıların BNC ‘ye şifre girmeden bağlanabileceğini girin ve "OK" butonuna basın. Eğer bir IP girmezseniz her kullanıcı şifre girerek BNC ‘ye bağlanmak zorunda olacaktır.
 9. BNC ‘nin kullanacağı standart vhostu girin ve "OK" butonuna basın.
 10. BNC ‘nin kullanımına izin vereceği vhostları girin ve "OK" butonuna basın.
 11. BNC ‘nin bağlantılar ve meydana gelen hatalar için log tutup tutmaycağını seçin ve "OK" butonuna basın.
 12. Eğer log tutmak istiyorsanız log dosyasının adını girin. Log istemiyorsanız zaten bu ekran karşınıza gelmeyecek bir sonraki (11den 13e) ekrana geçmiş olacaksınız.
 13. Bağlantı sağlayan kullanıcılara motd(günün mesajı) gösterilip gösterilmeyeceği seçin ve "OK" butonuna basın.
 14. Eğer motd gösterilmesini istiyorsanız bu ekranda motd dosyasının nerde olduğunu belirtin ve "OK" butonuna basın. Motd gösterilmesin dediyseniz bu ekran karşınıza gelmeyecek ve bir sonraki ekrana (13den 15e)geçmiş olacaksınız.
 15. BNC ‘nin dinamik ident desteğinin olmasını istiyorsanız bu özelliği seçin ve "OK" butonuna basın.
 16. Bu ayarların saklanacağı dosyanın adını yazın. Bu dosya sizin BNC konfigürasyon dosyanız olacaktır.
 17. ./bnc konfigürasyon-dosyası-adı.conf yazın. Daha sonra şu şekilde bir ekran karşınıza gelecektir:

Using conf file ./bnc.conf –Configuration: Daemon port……:1234 Maxusers………:1 Default conn port:6667 Pid File………:./pid.bnc Vhost Default….:-SYSTEM DEFAULT- Process Id…….:12345 Exit ./bnc{7} :Sucessfully went into the background. NOT: Son satırda gözüken "Sucessfully went into the background." yazısı yoksa yada başka bir mesaj varsa BNC için seçtiğiniz portu değiştirmeniz gereklidir. Kullanıcılar için seçtiğiniz şifre ile admin(supervisor) şifresi mutlaka farklı olmalıdır. Her "OK" tuşuna bastığınızda karşınıza yeni bir ekran gelecektir ancak her shell hesabında ekrana gelen bilgiler aynı olmayabilir yada ekranların geliş sırası farklı olabilir. İkinci Yol:

 1. Son versiyon bnc kurulum dosyasını FTP ile shell hesabınıza gönderin sonra TELNET ile shell hesabınıza bağlanın.
 2. gunzipyazın
 3. tar -xvf yazın.
 4. İşlem bitince cd yazın.
 5. Daha sonra ./configure yazın. (Bu işlem uzun sürebilir)
 6. İşlem bitince make yazın ve artık BNC sisteminize kuruldu.
 7. Eğer shelliniz destekliyorsa bncsetup veya bncsetup yazarak BNC konfigürasyonuna başlayabilirsiniz.
 8. Shelliniz bu komutları desteklemiyorsa BNC ‘nin kurulmasıyla beraber gelen bnc.conf dosyasını pico bnc.conf yazarak açın.
 9. Konfigürasyon dosyanızı düzenleyin (örnek konfigürasyon dosyasını "Dosyalar" bölümünde bulabilirsiniz.) ve kaydedin.
S:[şifre]Admin(supervisor) şifresi yazın.D:[port]:[max kullanıcı]:[şifre]BNC ‘ye bağlantı sağlancak port: bağlanacak en fazla kullanıcı sayısı:kullanıcıların gireceği şifre.C:[port]IRC ‘ye bağlanılırken kullanılıcak standart portu yazın.X:[standart vhost]BNC ‘nin kullanacağı standart vhostu yazın.V:[alternatif vhost]BNC ‘nin izin vereceği vhost listesini yazın.V:[alternatif vhost]Buraya istediğiniz kadar vhost girebilirsiniz.V:[alternatif vhost]Ancak her vhostun başına ‘v:’ yazmalısınız.P:bnc.pidBNC ‘nin pid dosyasının adını yazın.W:1Dianmik identi aktiflerştirmek istiyorsanız 1 yazın.L:bnc.logBNC ‘nin log tutmasını istiyorsanız log dosyasının adını yazın.A:1:*.eggdrop.comBNC ‘nin şifre soramadan bağlantı sağlayacağı host adreslerini yazın.
 1. Daha sonra ./bnc bnc.conf yazın. Aşağıdaki gibi mesajlar gelirse BNC ‘niz çalıştırılmış demektir.

Using conf file ./bnc.conf –Configuration:

Daemon port……:1234

Maxusers………:1

Default conn port:6667

Pid File………:./pid.bnc

Vhost Default….:-SYSTEM DEFAULT-

Process Id…….:12345 Exit ./bnc{7} :Sucessfully went into the background.

NOT: Son satırda gözüken "Sucessfully went into the background." yazısı yoksa yada başka bir mesaj varsa BNC için seçtiğiniz portu değiştirmeniz gereklidir. Kullanıcılar için seçtiğiniz şifre ile admin(supervisor) şifresi mutlaka farklı olmalıdır.

Bir Cevap Yazın