Yardım Etmek İsteyenlerin Dikkatine !

Çoğumuzun şu zamanda çar çur edecek pek parası yok. Dolayısıyla hayır işleri son 50 yılın en düşük seviyeli dönemini yaşıyor. Tabii gönüllü çalışmalar hala devam ediyor. Bağış yapmak insanın kendi hayatında çok büyük bir fark yaratmazken araştırmalar gösteriyor ki, gönüllü çalışanlar daha uzun yaşıyor, daha az depresyon haline giriyor ve zihinsel olarak akranlarından daha kuvvetli oluyor. Siz de böyle bir çalışmaya katılmak isteyebilirsiniz.

Çocuklara yardımcı olabileceğiniz kurumlar

Duyarlı birisiniz: Kimsesiz veya ailesinin bakacak durumu olmayan çocukların yaşadığı Küçükyalı Kimsesizler Yurdu’na giderek çocuklara sarılıp onlarla oyun oynayabilirsiniz. Yardım için 0 216 471 82 13 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Fotoğraf makineniz var: Gönüllü olarak katılabileceğin Sabancı Fotoğraf Topluluğu, engelli çocuklarla birlikte atölye çalışmaları düzenliyor. Farklı dünyalar tanıyacağınızdan emin olabilirsiniz. engellerinotesinde.org

Doğuştan bir liderseniz: “Çocuk köyü” modelini benimsemiş ve çok kapsamlı hizmetler veren bir sosyal sorumluluk projesi olan Bolluca Çocuk Köyü’ne ister yardım yapabilirsiniz ister gönüllü olarak çalışabilirsiniz. bollucacocukkoyu.com

Çevre yararına kurumlar

Görev bilinci ve sorumluluk sahibisiniz: “Hayatımı bir başkası için riske atabilirim” diyebiliyorsanız, Türk insanının en güvendiği kurumlardan biri olan AKUT’a girip, çalışmalara katılabilirsiniz. akut.org.tr

Gezmeyi ve ellerinizi kullanmayı seviyorsanız: Habitat for Humanity sitesine üye olup, aileler için yeni evlerin inşa edilmesine yardımcı olabilirsiniz. Bilgi için habitat.org sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Çevrenizi düzenlemek istiyorsanız: İnsan ihtiyaçlarının ekosistem döngülerine uyumlu sürdürülmesi adına çalışma yapan Buğday Ekolojik Yaşam’da gönüllü çalışabilir ve yaşadığınız gezegen hakkında bilgi edinebilirsiniz.

İnsanlara yönelik gönüllü hizmeti veren kurumlar

Öğretmenliğinize güveniyorsunuz: Eğitime duyarlı ve yetişkinlere okuma yazma öğretmek gibi sabır, azim ve yaratıcılık gerektiren zorlu bir uğraşın üstesinden gelebilirseniz, AÇEV’in programında gönüllü olarak çalışabilirsiniz.

Avrupa’da gönüllü çalışmak istiyorsanız: Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın hazırladığı, gençlerin Avrupa’da kâr amacı gütmeyen bir kuruluşta gönüllü çalışmalarda bulunmasına katkı sağlayabilirsiniz. tog.org.tr

Eğitime destek olmak istiyorsunuz: Projeleriyle Türkiye’de eğitime çok önemli katkılarda bulunmuş Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin “Anadolu’da Bir Kızım Var, Öğretmen Olacak” adlı kampanyasına katılabilirsiniz.

Hayır kurumları

Kurumlara destek olmak istiyorsunuz: Hayvan barınaklarında gönüllü olarak çalışabilir, kampanyalara destek olup ihmal edilmiş, bakımsız kalmıi evsiz hayvanlara yardım edebilirsiniz. Hayvan Hakları Federasyonu (haytap.org)

Ev hayvanı almayı düşünüyorsunuz: Yasamhakkinasaygi.com adresinden evsiz kalmış kedi ve köpekleri evlat edinebilirsiniz.

Seyehat etmek için yaşıyorsunuz: Küçük bir kaplumbağanın hayatını kurtarırken dünyayı da gezebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın