Apple iOS 7

Bir süre önce Apple’nin endüstriyel tasarımdan sorumlu üst düzey başkan yardımcısı Jonathan Ive’ye emanet edilen iOS platformu, bu önemli görev atamasının ardından ilk kez yeni bir versiyona yükseliyor. İlk mobil telefonuyle birlikte 2007’de piyasaya sürdüğü iOS işletim sisteminin birinci dağıtımından bu yana birçok sürüm güncellemesi yayınlayan Apple, şimdiye kadar kullanıcı arayüzünde büyük çaplı bir değişime gitmemişti. Ive’nin iOS için iş başı yapmasıyla birlikte söylentiler, yeni bir arayüz hazırlandığını ileri sürmeye başlamıştı. Bugün ABD merkezli teknoloji şirketinin WWDC 2013 etkinliğinde tanıtılan iOS 7, son dönemdeki sızıntı ve iddiaları doğrular nitelikte bir yapıyla katılımcı ve canlı yayın izleyicilerinin beğenisine sunuldu. Ana yapısı korunan, fakat görsel anlamda çekirdek uygulamalarının hepsi yeniden dizayn edilen iOS, şeffaf formdaki penceleri, yeni uygulama simgeleri ve arayüz animasyonlarıyla 600 milyonu aşkın kullanıcıya sahip ekosistemde yeni bir dönemin kapılarını aralayacak.
 
Yeni kullanıcı arayüzü
 

Steve Jobs ile birlikte Apple’ye gelen ve uzun süre üst düzey başkan yardımcılığı konumunda görev yapan Scott Forstall, iOS platformunun eski arayüz anlayışının sahibi ve yazılımın bir numaralı tasarımcısıydı. Geçtiğimiz aylarda Apple’den kovulan ve görevleri Jonathan Ive’ye devredilen Forstall sonrası iOS’un ciddi bir değişime sahne olacağı tahmin ediliyordu. Ive döneminin ürünü olan iOS 7’de, mobil işletim sisteminin arayüz düzeni önemli ölçüde korunmuş olsa da; simgeler, animasyonlar, geçiş efektleri ve birçok çekirdek uygulama baştan aşağı yenilenmiş. 
 
Yeni kilit ekranı 
 
Arayüz gibi köklü bir değişim yaşayan kilit ekranı artık soldan sağa doğru sürükleme prensibini kullanmıyor. Yukarı sürükleme hareketiyle aşılacak olan yeni kilit ekranı, ayrıca kullanıcının görüntülenen uyarılara müdahale edebilmesini mümkün kılıyor. 
 

Yönetim merkezi
 
Kilit ekranı dahil olmak üzere tüm ekranlarda aşağıdan yukarıda doğru tek sürükleme hareketliyle erişilebilir hale gelen yönetim merkezi, çok sayıda fonksiyon ve uygulamaya ait kısayolları bünyesinde barındırıyor. Kablosuz teknolojilere ait aktiflik göstergeleri, parlaklık seviyesi, uyku modu, kilit ekranı seçenekleri, AirDrop, AirPlay, müzik çalar, kamera, fener, hesap makinesi, saat simgeleri yönetim merkezinin sahip olduğu kısayollar arasında yer alıyor.
 
Yeni uyarı merkezi
 
Saydam arayüz anlayışının kendini gösterdiği yeni uyarı merkezinde, üç farklı sekme mevcut. Bu sekmeler altında kullanıcının uyarılara kolayca ulaşabilmesi için çeşitli niteliklerdeki bildirimler listeleniyor. Aynı kullanıcının farklı iOS cihazları arasında senkronize olacak uyarılara yönetim merkezinde olduğu gibi tüm arayüz ekranlarından erişmek mümkün.
 
Yeni çoklu görev özellikleri
 
Artık tüm uygulamalar için kullanılabilir hale gelen iOS platformunun çoklu görev yetisi, ana ekran düğmesine iki kez basılarak ekrana gelen yeniden tasarlanmış bir pencere üzerinden yönetilecek. Güç tüketimiyle alakalı optimizasyonlar içeren bu fonksiyon, uygulamaların ön izlemelerinin de kullanıcıya sunulabileceği yeni merkezinden sürükleme hareketiyle açık konumdaki görevlerin sonlandırılabilmesine imkan tanıyacak.
 
Arkaplandaki uygulamaların sürekli çalışır konumda olmadığı platformda iOS 7’nin gelmesiyle birlikte çoklu görev anlayışında önemli değişiklikler meydana gelecek. Yazılım, cihaz sahibinin alışkanlıklarına göre hangi uygulamanın ne zaman güncellenmesi gerektiğine karar verecek. Bununla birlikte cihazın sinyal seviyesine göre güncelleme sıklığını ve zamanını ayarlayacak. Böylece güç tüketimi minimuma inmiş, uygulamalar kullanıcıya daha güncel halde sunulmuş olacak ve gerçek çoklu görev sistemine yakın bir deneyim çok daha az güçle sağlanabilecek.
 

Yeni sürümüyle internet gezgini Safari
 
Mobil Chrome’nin ön izleme moduna benzer bir düzen benimseyen yeni üç boyutlu arayüzüyle Safari, direk tam ekran modunda açılıyor ve adres ve arama çubuğu ile kullanıcının internet deneyimini kısıtlamamış oluyor. Önceki 8 sekme kısıtlaması tamamen kaldırılan internet gezgininde sınırsız sekme oluşturulabilecek, ebeveny yönetimi fonksiyonları sayesinde tarayıcıyı çocuklara uygun forma sokmak mümkün hale gelecek. 
 
Bing, Twitter ve Wikipedia bütünleşmesiyle yeni Siri
 
Varsayılan arama motoru olarak Google’yi bırakıp Microsoft’un Bing çözümüne yönelen Apple’nin sanal yardımcı hizmeti Siri, İngilizce, Fransızca, Almanca ve ilerleyen dönemlerde diğer dillerde kadın ve erkek sesleriyle kullanılabilecek. Şeffaf arkaplana sahip uygulamanın Google Now’daki kart tabanlı arayüz sistemine benzer bir yapı benimsediği görülüyor. Çeşitli fonksiyonların açılıp kapatılabilmesi veya parlaklık ayarıyla alakalı düzenlemelerin sesle halledilebilmesi artık Siri ile mümkün. Servisin Twitter, Wikipedia bütünleşmesi önemli değişikler arasında sıralanırken; Google’den Bing’e geçişin kullanıcıları ne kadar memnun edeceği merak ediliyor. 
 
Yeni kamera uygulaması
 
iOS’un yeniden tasarlanan çekirdek uygulamalarından biri olan kamera, video, fotoğraf, Instagram benzeri dijital filtreli ve panorama gibi çekim modlarını beraberinde getiriyor. İlk kez güncellenen kamera uygulaması ve galeri üzerinden fotoğraflara işlenen yeni veriler sayesinde içeriklere ulaşmak daha kolay hale gelecek, başka bir uygulamaya ihtiyaç duyulmadan çekimlere filtre eklenebilecek.
 
Yıllar sonra ilk kez yeni bir görünümü beraberinde getiren bir mobil işletim sistemi güncellemesi hazırlayan Apple, bugün yazılımın deneme sürümlerini geliştiricilere dağıtmaya başlayacak. Geliştirici sürümler ilk etapta iPhone için yayınlanacak; diğer cihazlar sonraki günlerde takip edecek. Önceki yıllarda olduğu gibi yeni iOS versiyonu iPhone, iPad ve iPod Touch cihaz sahiplerine sonbahar döneminde sunulacak. 7 sürüm numaralı yükseltmenin destekleyeceği modeller şöyle; iPhone 4, iPhone 4S, iPhone 5, iPad 2, iPad 3, iPad 4, iPad mini, beşinci nesil iPod Touch. Resmi dağıtımın gerçekleşeceği sonbaharda iOS 7’ye yeni mobil aygıt duyurularının eşlik etmesi bekleniyor.

Oldukça sade bir arayüz!

Apple CEO’su Steve Jobs öldükten sonra, arkasında bıraktığı en sağlam veliaht’ı Apple baş tasarımcısı Jony Ive, ekibiyle iOS 7 konusunda fazladan mesai yapacağını kullanıcılarına sosyal ağlarla bildirmişti. Güncelleme arasında tüm simge ve dizaynın da değiştiğini bildiren Ivy, daha önce hiçbir sürümde olmayan köklü değişikliklerin uygulandığından bahsetti.

Yeni uygulama ikonlarıyla beraber menü renklerinin seçilebiliyor olması, farklı kullanıcı kitlelerinin beklentileri karşılayacak gibi görünüyor. Bir zamanda HTC’de gördüğümüz, ekran üzerine yağmur veya kar yağma efektini, Apple yeniden gün yüzüne çıkararak kullanıcısına sunmuş.

2.boyuttan 3D’ye adım atan iOS 7, grafik işlemcisi ve ekran teknolojisi aynı olan iOS 6 yüklü modele göre renk olarak daha canlı, gerçekçi ve akıcı. Bu duruma en çok sevinecek kitle elbette ki iPhone 4 sahipleri. Düşük işlemci hızıyla dikkat çeken model, bu güncellemeyle 4S keyfi sunacak gibi duruyor.

iOS 7’nin bir de otomobil modu var!

iPhone modelinin kaç olursa olsun, motosiklet ve otomobillerin vazgeçilmez özelliği kuşkusuz Navigasyon özelliği. Çeşitli stant veya aparatlarla sabitlenen iPhone’lar, yeni işletim sistemiyle artık daha kararlı, daha sade ve daha kolay.

Özel bir otomobil modu sayesinde sesli aramalar yapılabilir, mesajlar gönderebilir ve iSiri sayesinde telefonunuzu arabanızla yönetebilirsiniz. Mercedes, Kia, Ferrari, Hyundai ve Chevrolet markaların otomatik olarak tanıyor olacağı iOS 7, kullanıcılarına farklı bir seyahat keyfi sunuyor olacak.

Uygulamalar otomatik güncellensin!

Apple kullanıcılarının, sanırım en fazla şikayette bulunduğu özellik eksikliklerinden biri de marketten indirilen ve günlük kullanıma açık uygulamanın kendini otomatik güncelleyemiyor olması. iOS 7 mühendisleri tarafından bu soruna kulak verilmiş olmalı ki, artık indirdiğiniz uygulamaları sizin görmenize ve markete girip teker teker güncellemenize gerek kalmadı.

Beklenen “iTunes Radio” sizlerle!

Kullanıcılar tarafından akıllı telefonlarındaki eksiklik bitmiyorken resmi bir radyo uygulamasının neden olmadığı sorularına Apple’dan cevap geldi. Apple ürünleri, yenilenen işletim sistemi iOS 7’yle beraber gelen resmi bir radyo uygulaması kazanacak. iTunes Radio uygulamasının, Mac ve Apple TV ile entegre olarak çalışacağı biliniyor.

Control Center

iOS 7 ile birlikte gelen yeni bir özellik de Control Center. Temel ayarlamaların Ayarlar menüsüne girilmeye gerek kalmadan açılır bir panelle kontrol edilmesine olanak sağlayan, kolay kontrol merkezi.

Notifications Center

Notifications Center, yenilenen iOS 7 işletim sistemiyle kullanıcılarına, daha pratik anlaşılır ve sade bir bildirim paneli sunuyor. iOS 7’de artık uygulama güncellemeleri gibi bildirimler yerine yalnızca gelen uyarılar gösterilecek.

Kamera performansı kendini aştı!

Yenilenen işletim sistemindeki radikal değişiklikler arasında en dikkat çeken özelliklerden biri de, kamera performansı. Çekim özellikleri ve hızı açısından büyük bir değişiklik göstereceğinden bahsedilen iOS 7, kısa bir süre daha dijital kamera taşımaya gerek bırakmayacak gibi görünüyor.

Fotoğrafların yeni yüzü!

Uzun zamandır bir düzenleme yapılmayan hatta 4 sürümdür ellerin bile değmediği Fotoğraflar, Film Rulosu’ndan başlanarak büyük bir düzenleme ve yenilenme geçirdi. Artık fotoğrafları istediğiniz gibi gruplayabilir ve sıraya koyabileceksiniz.

AirDrop!

iOS 7’de artık herhangi bir şeyi paylaşmak için AirDrop özelliğini kullanabiliyorsunuz. Bluetooth’u aratmayacak yeni özellik sayesinde Fotoğraf, Video, Mesaj ya da Rehber paylaşımları sorunsuzca yapılabiliecek.

Bugünden itibaren, Beta kullanımına sunulan iOS 7, önceki sürümlerde de olduğu gibi tam sürümün Ekim ayında kullanıcıya sunulması bekleniyor.

Yenilenen yüzüyle nefesleri kesen işletim sistemi iOS 7, iPhone 4/4S/5, iPod Touch 16/32 GB, iPad 2, iPad Retina ve iPad Mini’de kullanılıyor olacak.

Bir Cevap Yazın