iOS 7 İpuçları: Pil, Performans ve Dahası

iOS 7 ile gelen yüzlerce özellikten hangileri ne kadar gerekli?

Apple kullanıcıları yeni işletim sistemlerine kavuştu. Yüzlerce yeni özellik ve taptaze bir arayüzle gelen iOS 7’de pil ömrünü, performansı ve kullanılabilirliği etkileyecek birçok ayar mevcut. Özellikle iPhone 5 ve iPad 3 öncesinde sistemin çok da verimli çalışmayacağını düşündüğümden bu cihazlara sahip kişiler için faydalı olabilecek ipuçlarını paylaşıyorum. İşte iOS 7’yi hızlandırmanın yolları:

Paralaks Efektini Kapatın:

Bu efekt ana ve kilit ekranlarındaki arkaplanın hareket etmesini sağlıyor. Ekranı sağa sola yukarı aşağı eğdiğinizdeki simge arkasında kalan duvarkağıdı kısımlarını görmenizi sağlayan bu özellik hareket sensörünü sürekli aktif konumda tuttuğu için pilinizin daha çabuk bitmesine sebep olacaktır. Aynı zamanda işlem gücü de gerektiğinden sistemi de bir nebze yavaşlatacaktır.


Sensörleri aktif çalıştıran bu özellikleri kapatmak pil ömrünü artıracaktır.

Bu ayarı aşağıdaki yolu izleyerek kapatabilirsiniz:

Ayarlar -> Genel -> Erişebilirlik -> Hareketi Azalt -> Açık

Saydamlığı Devre Dışı Bırakın:

iOS’nin arayüz değişikliklerinden biri olan arkaplan resminin tıpkı bir tema olarak kullanılmasını sağlayan saydamlık ve blur efektini kapatarak da cihazınızı hızlandırabilirsiniz. Bu işlemden sonra artık kontrol merkezi ve bildirim arkaplanı saydamlığını yitirecektir. Bu ayarı aşağıdaki yolu izleyerek kapatabilirsiniz:

Ayarlar -> Genel -> Erişebilirlik -> Kontrastı Artır -> Açık 

Metin Okunabilirliğini Artırın:

iOS 7 ile birlikte sistem yazı tipleri tamamen değişti. Artık daha ince ve bana göre göz yoran bir yazı tipi var. Aşağıdaki ayarı kullanarak font kalınlığını değiştirmek mümkün:

Ayarlar -> Genel -> Erişebilirlik -> Kalın Metin  

Arkaplanda Uygulamaların Yenilenmesini Önleyin:

iOS işletim sisteminde eskiden arkaplana atılan uygulama uyku moduna alınırdı. iOS 7 ile birlikte artık bu özelliği destekleyen uygulamalar arkaplanda internet bağlantısı kurabilir veya GPS sistemini kullanabilir. Bu durum ise pilinizin daha hızlı bitmesine neden olacaktır. Şayet gerekli değil ise (ki gerekli olduğunu düşünmüyorum) bu ayarı kapatmanız yerinde olacaktır. 


Bu uygulamaların arkaplanda çalışmasına gerek yok.

Bu ayarı aşağıdaki yolu izleyerek kapatabilirsiniz:

Ayarlar -> Genel -> Arkaplanda Uygulama Yenile

Hareketsiz Duvarkağıtları Kullanın:

Tıpkı paralaks efekti gibi hareketli duvarkağıtları da hem işlemci hem de hareket sensörünü kullanıyor. Hoş bir etki yaratmasına rağmen eski cihazlar da hareketsiz arkaplanların kullanılması daha iyi olacaktır.


Hareketli duvarkağıtları hoş ama pil daha önemli.

Duvarkağıdı aşağıdaki yolu izleyerek değiştirebilirsiniz:

Ayarlar – > Duvar Kağıtları ve Parlaklık -> Duvar Kağıdı Seç 

Otomatik İndirmeleri Kapatın:

Her geçen gün App Store‘da birçok uygulamanın güncel sürümleri yayınlanıyor. Cihazınızda 100-200 uygulama var olduğunu ve bunların sürekli kendini güncelleştirdiğini düşünebiliyor musunuz? İnternet bağlantınızı sömürecek, kotalı veya 3G üzerinden internet hizmeti alıyorsanız size fatura şoku yaşatacak bu ayarı kapatmanız gerekiyor. İndirilme sırasında uygulamayı kullanamamak da en haklı sebeplerden bir tanesi.


Her güncelleme gerekli değil, elle güncellemek bazen en iyisi.

Bu ayarı aşağıdaki yolu izleyerek kapatabilirsiniz:

Ayarlar -> iTunes ve App Store -> (Otomatik İndirmeler) -> Müzik, Uygulamalar ve Güncellemeler

AirDrop’u Kapatın:

WiFi ve Bluetooth üzerinde dosya transferi sağlayan bu özelliği kullanmadığınız sürece kapalı tutmanızda fayda var. Çünkü cihaz sürekli bir dinleme konumunda kalacak ve arkaplanda pil ömrünü azaltacaktır. Kontrol merkezinden AirDrop’u kapayabilirsiniz. Bu ayar sadece iPhone 5 ve sonrası ile iPad 4 için geçerlidir.

Bu ipuçlarını okuduktan sonra şunu diyebilirsiniz. “Bunları kullanmadıktan sonra iOS 7 kullanmanın ne anlamı var?” Şayet sisteminiz yeterince akıcı çalışmıyor, piliniz çabucak bitiyorsa yukardaki ayarları kesinlikle tavsiye ediyorum. iPhone 4S’te takılmaları normal görmekle birlikte ve iPad 4 cihazımda da bazı sorunlar yaşadığımı belirteyim. iOS 7’nin kısa bir süre sonra güncelleneceğini düşünüyorum. 20 Eylül‘de iPhone 5S ve 5C modelleri için 7.0.1 sürümünün yayınlanacağı da şu an gelen bilgiler arasında.