Turkcell BiP

Viber, TangoWhatsapp, Line ve BBM‘den sonra Turkcell de, BiP ismindeki uygulaması ile akıllı telefon kullanıcılarının (iPhone Android) biribirleriyle internet üzerinden mesajlaşabilmesi için ücretsiz bir hizmet sunmaya başladı. Her ne kadar bu tip bir uygulama ve hizmet operatörleri SMS servis gelirlerine ters gibi gözükse de, çoğu akıllı telefon kullanıcısı zaten SMS’i büyük oranda terk ettiği için ortada Turkcell açısından ters bir durum yok. Fakat çok geç kalmış bir uygulama olduğu için ne kadar tutar bilinmez. Fakat zaten bunun kararını kullanacılar vereceği için ben kısaca uygulamadan bahsedeyim :)

Turkcell BiP öncelikle sadece Turkcell abonelerine özel bir uygulama değil. Tüm iPhone ve Android kullanıcıları bu ücretsiz uygulamadan ve hizmetten faydalanabiliyor. Zaten uygulamayı ilk açtığımızda herhangi bir Turkcell hattı veya şifresi istenmiyor. Aynı Whatsapp’ta olduğu gibi onay kodu gönderilebilmesi için bir telefon numarası girilmesi isteniyor.

Bu noktada da Turkcell’li, Avea’lı veya Vodafone’lu olmak farketmiyor. Hangi operatörde olursak olalım onay kodumuz geliyor cihazımıza SMS olarak aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi. Bu onay kodunu ekranda girdiğimizde de artık cihazımız ile telefon numaramız eşleştirilmiş oluyor.

Fakat bu noktadan sonra Turkcell kendi abonelerine bir güzellik yapıyor ve sadece BiP uygulamasındaki mesajlaşmalarda kullanılmak üzere 3 aylığına 1GB’lık ücretsiz bir data paketi tanımlanıyor. Yani her ay 1GB’a kadar BiP uygulaması ile Hücresel Veri (3G) üzerinden mesajlaştığımızda, ekstra bir data ücreti ödemiyor ya da mevcut data paketimizden herhangi bir eksilme olmuyor.

Önemli Not:  Turkcell abonelerine sunulan aylık 1GB’a kadar olan ücretsiz internet paketi sadece uygulamanın Turkcell sunucuları ile olan mesajlaşmasında geçerli. Uygulama içerisinden Apple’ın harita servisine bağlanıldığında ise yine standart internet tarifesi geçerli. Turkcell sadece kendi sunucularına olan bağlantıyı ücretsiz yapıyor.

Avea ve Vodafone kullanıcıları ise Hücresel Veri (3G) üzerinden bu uygulamayı kullandıklarında ise aynı Whatsapp, Line, Tango, vs. uygulamalarında olduğu gibi internet tarifelerine tabii oluyorlar.

BiP’in çalışma mantığı da aynı Whatsapp’ta olduğu gibi. Yani ilk kurduğumuzda rehbere erişim istiyor, sonra da rehberimizdeki numaraları Turkcell sunucularına gönderip diğer BiP kullanan arkadaşlarımızla eşleştiriyor.

Bu sayede diğer BiP kullanan rehberimizdeki kişiler aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi uygulamada listeleniyor. Bu sayede hemen yazışmaya başlayabiliyoruz. Bu arada uygulamadaki telefon ikonları sizi yanıltmasın, uygulama içinden VOIP hizmeti verilmiyor. Yani telefon ikonuna tıkladığımızda klasik telefon uygulaması açılıyor ve ilgili kişi aranıyor. Sadece bir kısa yol eğer telefon açmak istersek.

Uygulamadaki mesajlaşma ekranı da Whatsapp’a benzer. Fakat en büyük farkı uygulamanın kendi sanal klavyesinde ülkemize has emojiler bulunması :) Açıkçası bunları güzel düşünmüşler. Biz bile uygulamayı ilk test ederken hep bu kısımla oynadık aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi :)

BiP uygulamasında ayrıca diğer uygulamalarda olduğu gibi konum, resim, ses, vs. gibi şeyler de gönderebiliyoruz. Aşağıdaki ekran görüntüsünde de farkedebileceğiniz “Buzz” özelliğini kullanarak da karşımızdakini titretebiliyoruz :)

Bu arada BiP’te istersek grup chat (sohbet) de yapabiliyoruz istediğimiz kadar kişi ekleyerek. Dolayısıyla Whatsapp’taki çoğu özellik BiP’te de bulunuyor.

Bu arada istersek istemediğimiz kişiyi engelleyebiliyoruz. Bu sayede bize birebirde yolladığı mesajları almıyoruz, gönderen kişi de engellendiğini bilmeden bize mesaj yollayıp duruyor. Engelini sonradan kaldırsak dahi engelliyken yolladığı mesajları göremiyoruz. Ayrıca engelleme grup chat’te çalışmıyor. Yani grup içerisindeyken engelli kişilerin attığı mesajlarını alabiliyoruz.

Son olarak sol üst köşedeki menüden uygulamanın kısayollarına kolayca ulaşabiliyoruz. Özellikle Ayarlar menüsüne buradan ulaşıyoruz.

Ayarlar menüsünde de yardım ekranından sohbet ayarlarına, profil ekranından sohbet geçmişini silmeye kadar bir çok seçenek bulunuyor. Bir de arkadaşlarımızın üzerine yani profillerine tıkladığımızda da aşağıdaki gibi son görülme tarihi ve saatini görebiliyoruz.

Özetle BiP uygulaması hakkında paylaşacaklarım bu kadar. Zaten rakiplerine benzer bir özelliklere sahip olduğu için çok detaya girmeye gerek yok.

Bence uygulamanın en büyük avantajı Turkcell’lilere 3 aylığına 1GB’lık uygulamaya özel mesajlaşma paketi sunması ve ilginç emojileri. Bu iki özellikle kullanıcıları kendine çekmeyi başarır ve zaman içerisinde yeni özellikler eklemeyi başarabilirlerse tutunma ihtimali yüksek. Yoksa bu pazarda ciddi rekabet ve güçlü rakipler var :)

Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce de BiP’in tutunma şansı var mı? Düşüncelerinizi yazıya yorum girerek paylaşabilirsiniz. Ayrıca uygulamayı aşağıdaki linki kullanarak ücretsiz olarak cihazınıza indirebilirsiniz. Ayrıca http://www.turkcell.com.tr/bireysel/servisler/Sayfalar/BiP.aspx adresinden uygulama hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Not: Uygulamanın iPad’e özel bir versiyonu yok ama Whatsapp’ın aksine iPhone versiyonu iPad’e yüklenebiliyor.

Turkcell BiP

Fiyat:ÜCRETSİZ

http://www.iphoneturkey.biz sitesinden alıntıdır

Bir Cevap Yazın